Starostlivosť
Pozornosť:
Nemali by ste si zaobstarávať čivavu, keď sa jej nebudete môcť venovať. Vaša pozornosť je jednou z podstatných potrieb tohto plemena.
Bývanie:
Čivava je striktne interiérové plemeno!
Priestor:
Sú vhodné aj do menšieho bytu.
Pohyb:
Môže sa Vám zdať, že čivava je gaučový fajnový pes a bude jej stačiť 15 minútová hra s Vami doma. Omyl. Je to pes ako každý iný, potrebuje pohyb vonku, spoločnosť ostatných psov a s tým spojenú socializáciu, zvykať si na vzruchy z okolia, aby z nej nebol bojazlivec, prípadne agresor. Neustále nosenie v taškách neprisieva ani k správnemu fyzickému, ani psychickému vývinu. By ste neverili, ako čivava zbožňuje prechádzky lesom, či šantenie na lúke.
Srsť:
U krátkosrstej varianty minimálna. U dlhosrstej je nutné prečesávanie. Kúpanie psíka nie je nutné približne do 5-6 mesiaca veku, jeho koža sa vyvíja. Samozrejme, keď sa zašpiní, tak ho treba vykúpať v buď v čistej vode, alebo v šteňacom šampóne (kvalitnejšie značky šampónov - Héry, KW, Green fields, pre citlivú (alergickú) suchšiu kožu Dermilen, ale môžu ho užívať aj ostatné psy). Pĺznutie srsti je u dlhosrstých minimálne, krátkosrsté pĺznu viac. Redukovať to môžete kefovaním. Plus doplnkami na srsť.
Pazúriky:
Raz za čas je potrebné pazúriky skrátiť. Nesmiete zastihnúť do živej časti. Ako? Tu je schéma:
Pri pigmentovaných pazúroch to nie je jednoduché, treba to posúdiť zo spodnej strany, ak si na to netrúfate, zájdite do salónu, prípadne k zverolekárovi.
Oči:
Oči vylučujú hnedkastú tekutinu, niektoré jedince viac, iné menej. Treba ju vatovým tampónom jemne utierať. Slabý občasný výtok je normálny, oči sa potrebujú čistiť, kedže čivava je plemeno, čo chodí 20 cm nad prašnou zemou. Ak by bol výtok neustály, hojný, inej farby alebo konzistencie než obyčajne, nejde o prirodzený jav. Treba vyhľadať pomoc.
Uši:
So starostlivosťou o uši to netreba preháňať, ale raz za čas je vhodné (u šteniatok aj preto, aby si na o navykli) ušká vyčistiť. Používajú sa na to klasické vatové tyčinky. Vyklopíte ušnicu, natočíte hlavu ňufákom jemne nadol a zavediete tyčinku dnu, kam až to pôjde. Psíkovi nemôžete nijako ublížiť, zvukovod sa stáča do L. Minimálny ušný maz je normálny, no ak by mal divoké sfarbenie, bolo by ho veľa a podobne, treba hľadať príčinu. (Problém s uškom zistíte pravdepodobne skôr, psík by naň upozorňoval napr. trasením hlavy, škrabaním hlavy...)
Zuby:
Všeobecne malé plemená potrebujú preventívnu zubnú starostlivosť. To znamená čistiť zuby cca každý druhý deň (dá sa aj každý večer:) zubnou pastou určenou pre psy (nie ľudskou!) a detskou jemnou zubnou kefkou. Pokojne môžte začať už u šteniatka, čo má dočasný chrup, lepšie si na to zvykne. Keď sa začne výmena zubov nečistiť (zbytočne by ste dráždili ďasná) a začať opäť s trvalým chrupom.
Keď už sa zubný kameň vytvorí, môžte ho skúsiť odstrániť sprejom na to určeným. Osobne ešte skúsenosť nemám, no vraj dokáže počiatočné štádiá zmierniť, až úplne odstrániť. Ďalšou (poslednou) možnosťou je čistenie kameňa u veterinára.